dr Mirosław Szumiło – blog historyczny

26 stycznia 2015
Kategorie: Bez kategorii

Kto wyzwalał Auschwitz?

Opublikowano: 26.01.2015, 20:58

Do niedawna odpowiedź na to pytanie wydawała się bardzo prosta – Armia Czerwona.

Taką banalną interpretację faktów zmieniła jednak zeszłotygodniowa wypowiedź ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny, w której stwierdził: „Może lepiej powiedzieć, że to front ukraiński, pierwszy front ukraiński i Ukraińcy wyzwalali, bo tam żołnierze ukraińscy byli wtedy w ten dzień styczniowy i oni otwierali bramy obozu”.

Słowa te prawdziwie rozwścieczyły Rosjan, mocno uderzając w ich imperialistyczną dumę. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow określił je jako „cyniczne i bluźniercze”. W rosyjskich mediach rozpętała się burza. Politycy, historycy i dziennikarze mówili o zakłamywaniu historii, rewidowaniu wyników II wojny światowej i uderzeniu w rosyjską tożsamość narodową. Wszyscy domagali się przeprosin.

Jednym słowem,  minister Schetyna popełnił wielki dyplomatyczny nietakt. Natomiast Polacy oceniają go dwojako. Jedni mówią, że wykazał się swoją ignoracją, choć z wykształcenia jest historykiem. Drudzy cieszą się, że ktoś utarł nosa przemądrzałym Moskalom.

W trakcie tej awantury polityczno-medialnej niewielu starało się sprawdzić kto faktycznie służył w jednostkach Armii Czerwonej zdobywających Oświęcim i okolice w 1945 r. Schetynie zarzucano, iż ukraińskość żołnierzy wyzwalających obóz w Auschwitz wyprowadził z samej nazwy 1 Frontu Ukraińskiego ACz, podczas gdy było to określenie terytorialne, a nie etniczne.

Faktycznie 1 Front Ukraiński był wcześniej Frontem Briańskim i Woroneskim. Służyli w nim przedstawiciele wszystkich narodów zamieszkującyh Związek Sowiecki. Jednakże po wejściu na ziemie ukraińskie duże straty w jego szeregach (jak wiadomo w Armii Czerwonej nie oszczędzano „mięsa armatniego”) były uzupełniane rekrutami z tych terenów, czyli Ukraińcami. Szacuje się, że około 50 % składu osobowego 1 Frontu Ukraińskiego stanowili właśnie Ukraińcy.  W całej Armii Czerwonej było ich ponad milion.

Przyjrzyjmy się bliżej jednostce wyzwalającej Auschwitz 27 stycznia 1945 r.

Była nią 100 Lwowska Dywizja Piechoty. Została sformowana daleko na wschodzie, w Uralskim Okręgu Wojskowym. Podczas wojny kilkakrotnie się wykrwawiała i była odtwarzana. Swoją nazwę zawdzięczała „wyzwoleniu” Lwowa w lipcu 1944 r. Straciła w tym okresie około 80 % swojego składu. Straty uzupełniono jesienią 1944 r. poborem na terenach Galicji Wschodniej i Bukowiny. Jasnym więc jest, że większość jej żołnierzy faktycznie stanowili Ukraińcy.

Tak więc, Grzegorz Schetyna miał wiele racji zwracając uwagę na udział Ukraińców w wyzwalaniu Auschwitz. Jego błąd merytoryczny polegał na tym, że upraszczając rzeczywistość, mówił o żołnierzach ukraińskich. Tymczasem byli to Ukraińcy, ale służący w mundurach sowieckich. Ich jednostka nie miała charakteru narodowego. Po prostu los rzucił ich (najczęściej przymusowo wcielonych do wojska) akurat w tym kierunku.

Moim zdaniem dobrze się stało, że w wyniku tej awantury podjęto w ogóle problem składu narodowościowego Armii Czerwonej. Rosjanie bowiem przypisują sobie całą chwałę ze zwycięstwa nad Hitlerem, zapominając o innych narodach, które nolens volens musiały bić się za Związek Sowiecki. Bez Ukraińców, Białorusinów i wielu innych, sami Rosjanie z pewnością nie dali by rady.

Na koniec warto wspomnieć o indywidualnych bohaterach z 27 stycznia 1945 r.

Minister Schetyna przypomniał, iż dowódcą czołgu rozbijającego bramę obozu w Auschwitz był Ihor Hawryłowicz Pobirczenko – ukraiński prawnik, który zmarł w 2012 r. w wieku 88 lat. Wywiad z Pobirczenką, nagrany pięc lat temu przez telewizję ukraińską można zobaczyć na stronie internetowej polskiego MSZ.

Z innych źrodeł dowiadujemy się, że batalionem szturmowym zdobywającym Auschwitz dowodził lejtnant Anatolij Pawłowycz Szapiro (1913-2005) – Żyd pochodzący ze wschodniej Ukrainy. W 1992 r. Szapiro wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Został pochowany na cmentarzu żydowskim w Long Island. W 2006 r. prezydent Wiktor Juszczenko nadał mu tytuł bohatera Ukrainy.

220px-Anatoliy_Shapiro_grave

 

Komentarze

 1. rebeliant80 pisze:

  Tymczasem jeśli mówimy o wojnie Polsko-bolszewickiej, to bolszewik równa się Rosjanin i jakoś nikt nie zwraca uwagi na fakt, że armia bolszewicka składała się z przedstawicieli kilkudziesięciu nacji, a po stronie polskiej walczyli również Rosjanie

  1. dr Mirosław Szumiło dr Mirosław Szumiło pisze:

   To prawda. Często pisze się wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r., co jest błędem. Ja zawsze używam określenia wojna polsko-bolszewicka. Bolszewik nie równa się Rosjanin, choć Rosjan byłow armii bolszewickiej niewątpliwie najwięcej.
   Po polskiej stronie walczyli Rosjanie, kozacy dońscy i kubańscy, a przede wszystkim Ukraińcy.

 2. piotrowicz pisze:

  Ani Rosjanie, ani Ukraińcy tylko bolszewicka armia, która w zależności od miejsca i jednostki składała się z kogo popadło. Dla mnie nie ma to znaczenia kto akurat wchodził w skład tego oddziału. Znaczenie ma za to panoszący się obecnie w kraju antysemityzm, który jest tolerowany. Ludzie przez tyle stuleci Żydzi i Chrześcijanie żyli w tym kraju obok siebie i było ok. Powiem więcej wierzę, że gdyby nadal ich było tyle w kraju co przed wojną to Polska by dużo lepiej prosperowała. Zniszczyli ich hitlerowcy, dobili czerwoni, a teraz jeszcze ich pamięci ubliżają półgłówki.

  1. Pitagoras pisze:

   Piotrowicz – jako miłośnik pewnej nacji, niech jedzie i przekonuje, że żydowskie kule i bomby niosą miłość wraz z demokracją, Gazy do wycierania łez nie trzeba zabierać z sobą!

   A my płakać za takim miłośnikiem Polski nie zamierzamy.

 3. FAUST pisze:

  podczas zajmowania Oświęcimia, odbyło się to z marszu, nie było żadnego oporu, tym samym walk, wyzwalania etc, ofiar zdaje się też nie było związanych z „wyzwalaniem ” bezpośrednio . Od kilku dni Niemców w Oświęcimiu jak i w obozie nie było, ze względu na wycofanie się na z góry przewidziane pozycje , zabrali też wszystkich zdolnych jeńców mogących się poruszać o własnych siłach , tzw. marsz śmierci, w kierunku na Jawiszowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.